265882-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Österledens förskola: SFB-2021-00041 / Projektnummer 991730001
Referensnummer: SFB-2021-00041
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetena omfattar mark-, installations- och byggnadsarbeten avseende nyproduktion av en förskola på 8 avdelningar inklusive storkök i Gamla Uppsala. Byggnaden är i två våningar.
Uppdraget innefattar även exempelvis: Utemiljö, trafiklösningar, bullerskyddsskärm, sprängning enligt framarbetade handlingarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111210 Sprängning och tillhörande bergrensning, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen