265902-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling: IT-konsulter och uppdrag
Referensnummer: 18/000824
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar konsulttjänster inom IT-området, och omfattar behov både i form av resurs- och projekt/uppdragskonsulter. Upphandlingen är indelad i sex (6) olika anbudsomrâden som leverantören kan välja att lämna anbud på;
1. IT Governance/IT Management
2. IT och Informationssäkerhet
3. IT Arkitektur
4. Basplattform/Infrastruktur
5. Utveckling, förvaltning och test
6. Molnrelaterade tjänster inklusive tillhandahållande av molntjänster som mellanhand
Lämnar en leverantör anbud på området IT och informationssäkerhet kan den leverantören ej lämna anbud på övriga områden, då uppdragen inom detta område kräver ett stort oberoende från andra områden, leverantörer och system.
Generellt för uppdragen gäller att de kan genomföras i olika format t.ex. som resurskonsult inom linjeorganisationen, som expertkonsult i rådgivarroll, som fristående leveranser av projekt/uppdrag/förvaltning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 46 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72226000 Konsulttjänster för leveranskontroll av systemprogram, 72227000 Konsulttjänster för dataanalys, 72228000 Konsulttjänster för integration av maskinvara, 72246000 Konsulttjänster för system, 72266000 Programkonsulttjänster, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen