Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster till Riksdagsförvaltningen
Referensnummer: 2123-2017/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bevakningstjänster till Riksdagsförvaltningen (RDF). Säkerhetsskyddad upphandling. Tjänsten ska utföras av godkända skyddsvakter och uppdraget inom skyddsobjektet avser i huvudsak; yttre och inre bevakning, tillträdeskontroll och evenemangssäkerhet. För andra fastigheter inom riksdagsförvaltningen i Stockholm sker tillsynsbevakning, larmövervakning och viss larmuttryckning. RDF har avropat mer än 80 000 timmar de senaste två åren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bevakningstjänster till Riksdagsförvaltningen (RDF). Säkerhetsskyddad upphandling. Tjänsten ska utföras av godkända skyddsvakter och uppdraget inom skyddsobjektet avser i huvudsak; yttre och inre bevakning, tillträdeskontroll och evenemangssäkerhet.För andra fastigheter inom riksdagsförvaltningen i Stockholm sker tillsynsbevakning, larmövervakning och viss larmuttryckning. RDF har avropat mer än 80 000 timmar de senaste två åren.