265911-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompetensutveckling i grupp energi och klimat
Referensnummer: 4.1.11-18749/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på Greppa Näringens modul 21 A, Energikollen gruppträff 1.
Uppdraget ska utföras under 2022 och delar av 2023 med eventuell förlängning 2023 - 2024 inom landsbygdsprogrammet.
Rådgivningen ska erbjudas i hela Sverige och ska erbjudas till intresserade lantbrukare.
Beskrivning av uppdraget
Uppdraget innebär att arrangera gruppträffar i enlighet med Greppa Näringens modul 21A, Energikollen gruppträff 1. Uppdraget omfattar ca 15 h per träff varav 1-2 h kurstid. Fullständiga krav hittar du i Greppa Näringens Krav och rekommendationer 2021 – 2022. Mindre justeringar av uppdraget kan ske i samband med förlängning av avtalet i enlighet med eventuella uppdateringar i Greppa Näringens Krav och rekommendationer från och med 2023.
Greppa Näringens Krav och rekommendationer finns tillgängligt här: https://adm.greppa.nu/for-radgivare/om-greppa-naringen/krav-och-rekommendationer.html
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79633000 Personalutveckling, 80500000 Utbildningstjänster, 80530000 Yrkesutbildning, 80540000 Miljöutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar totalt ca 40 - 75 rådgivningstillfällen över tre år. Per region uppskattas fördelningen se ut enligt nedan.
Syftet Energikollen gruppträff 1 är att väcka intresse för energifrågor och att aktivt arbeta med att minska sin energianvändning på den egna gården. Gruppträffen ska också ge en grund gällande grundläggande begrepp och kunskap inom energiområdet. En viktig del är att prata om vanliga åtgärder för att minska energianvändningen på lantbruk.
Som stöd i uppdraget material tillhörande Energikollen på Greppa Näringens webbplats. Föreläsningsunderlaget tillhörande modul 21A uppdateras av Jordbruksverket under våren 2022.
Energikollen på Greppa Näringens webbplats: https://adm.greppa.nu/radgivning/energikollenlantbruk
Deltagarna ska få tillgång till presentationsmaterialet efter träffen.
I samband med varje träff ska deltagarna fylla i en kursutvärdering som sammanställs av utföraren och redovisas till Jordbruksverket.
Utöver detta ska deltagarna informeras om möjligheterna till annan energirådgivning inom Greppa Näringen och andra kompetensutvecklingsprojekt inom Jordbruksverket.
Leverantören ansvar för att bjuda in till och marknadsföra rådgivningstillfällena. Jordbruksverkets logga samt korrekt EU-logga ska användas enligt anvisningar vid all marknadsföring och information om rådgivningstillfällena.
För att genomföra ett rådgivningstillfälle krävs minst 5 deltagare.
Det är möjligt att hålla rådgivningstillfällena både som fysiska och/eller digitala träffar. Leverantören ansvara själv för att tillhandahålla ett mötesverktyg som är kostnadsfritt för deltagarna. Mötesverktyget ska vara möjligt att köra direkt i en webbläsare och inte kräva installation av något program för deltagaren.
Vid digital träff riktas inbjudan fortfarande främst till lantbrukare i den upphandlade regionen. Deltagare från andra regioner kan accepteras efter överenskommelse med Jordbruksverkets kontaktperson.