265925-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
MBK-konsulter
Referensnummer: 104-2017/6468
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar fullt utbildad och erfaren konsult inom området Mätning Beredning Kartläggning (MBK) inklusive den utrustning som krävs för tjänstens utförande.
Arbetet ska i huvudsak ske via fältarbete och från leverantörens egna lokaler via arbetsledning från Lantmäteriet.
Anbudsförfarande.
Anbud ska lämnas som elektroniskt anbud i Tendsign.
Användarnamn och lösenord erhålls kosnadsfritt genom en registrering på Tendsign. Tendsign support: e-post tendsignsupport@visma.com eller på telefon 0771-440 200.
Anbud och all kommunikation i upphandlingen ska, lämnas/ske på svenska språket om inget annat anges i upphandlingsdokumenten.
Bevis på varans uppfyllelse av tekniska kravspecifikationen kan lämnas på svenska eller engelska.
Anbudsgivaren ska dock vara beredd att inom 7 kalenderdagar efter begäran tillhandahålla översättningar av dessa dokument till svenska om Lantmäteriet så begär.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71355000 Mätningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen