265959-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Marknadsundersökningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Undersökningstjänster.
Referensnummer: Af-2017/00157434
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79310000 Marknadsundersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsförmedlingen har behov av undersökningstjänster för att kunna mäta attraktivitet i arbetsgivarvarumärket samt att kommunicera riktade budskap till både studenter och yrkesverksamma akademiker. Resultatet ska kunna presenteras inom minst kategorierna beteendevetare, samhällsvetare och IT-personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79311000 Undersökningar, 79311100 Utformning av undersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys, 79320000 Opinionsundersökningar, 79342310 Kundundersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsförmedlingen vill få en bild över hur pass attraktiv myndigheten är som arbetsgivareför personer som är på väg ut på arbetsmarknaden, samt också vad som vad uppfattas som viktigt rent generellt för att attrahera målgruppen. Arbetsförmedlingen är främst intresserade av målgrupperna: beteendevetare, samhällsvetare och IT-personal. Både gällande studenter och nyligen yrkesverksamma akademiker.