Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultuppdrag för genomförande av Vattenvårdsprogram Kävlingeån, del av etapp II, samt etapp III.
Referensnummer: 17/50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdraget omfattar framtagande av lämpliga objekt och underlag för anläggning och restaurering av dammar och våtmarker, restaurering av vattendrag, genomförande av rekreationsstråk m.fl. vattenvårdande och rekreationsbefrämjande åtgärder på strategiska platser inom Kävlingeåns vattenråds verksamhetsområde (Kävlingeåns avrinningsområde, samt Hofterupsbäckens/Marbäckens avrinningsområde), i enlighet med vattenvårdsprogrammets intentioner, samt medverkan vid utförande och uppföljning av anläggningarna. Uppdraget består av maximalt 9 500 timmar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90700000 Miljötjänster, 90722000 Miljöåterställning, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar, 90733200 Återställning av förorenat ytvatten, 90733300 Skydd mot förorenat ytvatten, 90733400 Behandling av ytvatten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen