265998-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Obemannade undervattensfarkoster (UUV) – Framework agreement Autonomous underwater vehicle Mine Counter Measure portable
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFramework agreement Autonomous underwater vehicle Mine Counter Measure portable
BeskrivningFMV avser upphandla ett ramavtal för att på så sätt tillgodose Försvarsmaktens förmågebehov gällande MCM (Mine Counter Measure) sökning genom en lätt AUV (Autonomous underwater vehicle). AUV-systemet skall ersätta befintligt system som används idag inom FM för MCM. Systemet ska vara handhållet och kunna användas från RIB (Rigid Inflatable Boat) eller arbetsbåt utan behov för speciella lyftsystem samt skall vara lätta att använda och snabba att ställa om inför nya uppdrag. Möjlighet till prisjustering kommer finnas i optionen och utvärderas enligt gängse rutin. Systemet skall omfatta hanterings- och kringutrustning samt ge möjlighet till framtida integration och ersätta äldre befintliga undervattensfarkostssystem då de befintliga nått sin tekniska livslängd. Ramavtalet ska gälla på 3 år som grund med 2 optioner om förlängningar på 2 år (Totalt 7 år).
Intern identifierare24FMVU625
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 35512400 Obemannade undervattensfarkoster (UUV)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareFramework agreement Autonomous underwater vehicle Mine Counter Measure portable