26601-2018 - ResultatSverige-Åmål: Hemkörning av varor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköp av dagligvaror till brukare i hemvården
Referensnummer: UH-2017-25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312200 Hemkörning av varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Åmåls kommun huvudsyfte med upphandlingen av, inköp av dagligvaror för brukare i hemvården är, för att i framtiden kunna bibehålla kvaliteten i omvårdnadsarbetet. Arbetsuppgifter som kräver särskild kompetens, avdelas till fast stationerad och utbildad personal. Andra arbetsuppgifter av servicekaraktär, vilka idag ingår i det dagliga arbetet, kan då överlämnas till andra att utföra. En sådan insats är Inköp av dagligvaror till brukare i hemvården enligt socialtjänstlagen (SoL). Inhandling av dagligvaror till ca. 60 - 100 personer/vecka med biståndsbeslut enligt socialtjänstlagen, SoL.
Leverantören har ett helhetsansvar vad gäller upprättande av inköpslista, inhandling, ev. kompletteringar, leverans till den enskilde brukaren, för uppdraget med viss anpassning efter önskemål av brukare. Parterna arbetar tillsammans fram de lokala rutinerna. Upphandlingen sker enligt LOU (2016:1145) Reserverad Upphandling enligt 4 kap. § 18 p.1.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85312200 Hemkörning av varor, 98514000 Hemtjänst
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inhandling av dagligvaror till ca. 60 - 100 personer/vecka med biståndsbeslut enligt socialtjänstlagen, SoL. Någon garanterad volym kan inte lämnas då Lagen Om Valfrihet (LOV) finns i kommunen. Åmåls kommun är dock helt inriktad mot att de som valt kommunen som utförare gällande inköp skall omfattas och i hela kommunen med undantag av personer med särskilda behov (demensteam).
Upphandlingen sker enligt LOU(2016:1145) Reserverad Upphandling enligt 4 kap. § 18 p.1.
Med detta menas att leverantören skall vara ett socialt företag som bedriver skyddad verkstad eller ha som främsta syfte social och yrkesmässig integration av personer med funktionsnedsättning eller av personer som har svårt att komma in på arbetsmarknaden.