266071-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drottningholms skolområde
Referensnummer: KSUH20/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
...Ekerö kommun har för avsikt att upphandla en fastighetsutvecklare som:
• Köper befintliga byggnader inom området och förhyr till kommunen. Dessa byggnader är befintlig skolbyggnad, befintlig förskolebyggnad och befintlig gymnastiksal.
• Övertar befintlig projektering av Drottningholms förskola samt färdigställer projektering för förskola och Drottningholmskolan.
• Uppför ny byggnad för Drottningholms förskola och Drottningholmskolan.
• Äger, förvaltar och ansvarar för driften av skolområdet i upp till 20 år.
• Upplåter Drottningholms förskola och Drottningholmskolan till Ekerö kommun genom hyresavtal under ovanstående period.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ekerö kommun har för avsikt att upphandla en fastighetsutvecklare som: