266080-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Bostadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern fastighetsrådgivare.
Referensnummer: FV 2017-000143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70333000 Bostadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Extern fastighetsrådgivare för försäljningar till bostadsrättsföreningar.
Styrelsen i Fastighets AB Förvaltaren har, utifrån fastställt ägardirektiv, påbörjat arbetet med avyttringen av identifierade fastigheter till dess hyresgäster. För närvarande har totalt sju fastigheter identifierats varav en fastighet redan har avyttrats samt fyra fastigheter, innehållande cirka 1 200 lägenheter och lokaler, är i olika faser av försäljningsprocessen. Resterande två fastigheter är således aktuella för försäljningar varför behovet av fastighetsrådgivare nu föreligger för dessa. Det kan dock inte uteslutas att ytterligare fastigheter kan komma att bli aktuella för försäljning.
Förvaltaren kommer att genomföra avyttringarna av aktuella fastigheter i samarbete med extern fastighetsrådgivare (konsultbolag) som ska bistå bolaget i försäljningsarbetets samtliga delar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänster- Olika försäljningar kan komma att genomföras under samma tidsperiod.
Oavsett vilket ska den externa fastighetsrådgivaren bistå i försäljningsarbetet fram till den punkt där avyttringen sker eller att det framgår tydligt att ingen majoritet bland aktuella hyresgäster finns för ombildning eller att den möter andra hinder.
Försäljningsprocessen kan komma att se olika ut beroende på om en bostadsrättsförening är bildad eller inte och om ett ombud för föreningen är anlitad eller inte.