266110-2023 - ResultatSverige-Varberg: Undervisning och utbildning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transportutbildning för Fordons- och transportprogrammet
Referensnummer: KS 23/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud när Varbergs kommun upphandlar utbildning för gymnasieelever inom Fordons- och transportprogrammet- inriktning transport.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80200000 Högstadie- och gymnasieundervisning, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utbildning för gymnasieelever inriktning transport inom fordons- och transportprogrammet.
Allmän orientering
Vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Omfattning
Upphandlingen omfattar utbildning för elever på Fordons- och transportprogrammet, inriktning transport, till utbildning- och arbetsmarknadsförvaltningen i Varbergs kommun, vilket kommer resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Utbildningsbehovet beräknas uppgå till ca åtta (8) elever per årskurs. Rätten att nyttja eventuellt tomma platser ska finnas.
Föregående års volym (2019-2022) var ca 10 600 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera den upphandlande myndighetens verkliga behov.
Beställaren garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Anbudsgivaren ska leverera de kvantiteter utav tjänster som avropas.
TakvolymTakvolym för ramavtalet uppgår till 12 720 000 SEK. Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Varbergs kommun rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.