266125-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Ledning, styrning och kommunikationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem lagring av information i skolan
Referensnummer: 18053
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35711000 Ledning, styrning och kommunikationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun avser att upphandla ett IT-stödsystem för lagring av information i skola. Systemet ska driftas av antagen leverantör som molntjänst.
Avtal ska tecknas för en i tiden ej begränsad licens (gäller till dess den sägs upp) samt för underhålls- drift- och supportavtal, inklusive rätt att ta del av nya versioner. Mål med upphandlingen är att teckna avtal med en leverantör med kapacitet och intresse att utvecklas med kund för att på bästa vis underhålla system och affärsmodell under lång tid.
Upphandlat IT-stödsystem ska tillhandahålla en väg in för användarna till en sammanhållen tjänst som har funktionalitet både för processen kring känslig barn- och elevdokumentation, som är icke-medicinska uppgifter, samt för processen med medicinsk journalföring. IT-stödsystemet ska kunna lagra, dokumentera och kommunicera på ett säkert sätt samt ge överblick över vem och vilka roller som har tillgång till dokumentationen och som kan följa upp elevärenden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35711000 Ledning, styrning och kommunikationssystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlat IT-stödsystem ska tillhandahålla en tjänst för känslig barn-och elevdokumentation som verksamheten upplever som användarvänlig och med hög användbarhet för medarbetarna i vardagen.