266153-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Installation av utomhusbelysning – Ramavtal Elarbeten offentlig belysning ytterstaden
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Elarbeten offentlig belysning ytterstaden
BeskrivningRamavtalet omfattar Elarbeten kopplade till offentlig belysning i Stockholm Stad. Entreprenören kommer i huvudsak att verka som sidoentreprenör till flera olika anläggningsentreprenörer. Entreprenören kommer även i mindre omfattning att verka som huvudentreprenör. Antalet arbetsobjekt uppskattas till ca.70st per år, antalet varierar från år till år och är beroende av beställaren budgetläge.
Intern identifierareT2025-02721
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45316100 Installation av utomhusbelysning
Ytterligare klassificering (cpv): 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31527200 Utomhusbelysning, 34928500 Gatubelysning, 34993000 Vägbelysning, 34993100 Tunnelbelysning, 45316110 Installation av vägbelysning, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 50232100 Underhåll av gatubelysning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal Elarbeten offentlig belysning ytterstaden