266163-2016 - Frivillig förhandsinsynSverige-Märsta: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolmat till risk- och räddningsprogrammet.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Luncher för elever på risk- och räddningsprogrammet på Arlandagymnasiet i Rosersberg.
Avtal kommer inte att tecknas förrän minst 10 dagar har gått från den dagen annonsen om förhandsinsyn publicerades.
Förhandsinsyn angående direktupphandling av Luncher för elever på risk-och räddningsprogrammet i Rosersberg till Sigtuna kommun enligt 7 kap 4 § LOU.
Kontrakt avses tilldelas:
Tre Rosor Pensionat & Konferens,
Organisationsnummer: 556765-4552,
Adress: Tre rosors väg 131,
Postnummer: 195 95,
Ort: Rosersberg,
Land: Sverige,
E-post: info@trerosor.se
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förhandsinsyn angående direktupphandling av Luncher för elever på risk- och räddningsprogrammet i Rosersberg till Sigtuna kommun enligt 7 kap 4 § LOU.
Upphandlingen genomförs som förhandlat förfarande utan föregående annonsering. Kommunen anser att förutsättningar enligt 4 kap 5 § LOU är uppfyllda.
Synnerliga skäl för förhandlat förfarande utan föregående annonsering föreligger. Sigtuna kommun har gjort en marknadsanalys, som visar att det inte finns några andra leverantörer som kan utföra uppdraget. Det saknas alternativ som kan tillgodose elevernas behov då eleverna har behov av en matsal belägen inom rimligt avstånd.