2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulter inom strategiskt miljö- och klimatarbete samt hållbarhetsrapportering
Beskrivning: Norrköpings kommun inbjuder ert företag att lämna anbud i offentlig upphandling av konsulter inom strategiskt miljöarbete och klimatarbete samt hållbarhetsrapportering. Det kan handla om olika miljöutredningar/miljöanalyser som exempelvis: · Klimatkartläggningar/klimatbokslut, klimat- och sårbarhetsanalys · Emissionsberäkningar, främst inom klimatområdet. · Miljöbedömningar av strategiska planer såsom avfallsplan eller energiplan (ej planer inom fysisk planering såsom översiktsplan eller detaljplan). · Energistrategiska analyser såsom framtidsprognoser eller scenarier. · Stöd vid hållbarhetsrapportering (VSME/CSRD) som exempelvis genomförande av dubbel väsentlighetsanalys, framtagande av texter · Utredningar kring livsmedelsstrategiska frågor. · Analys av effekter av klimatanpassning utifrån ett kommunövergripande perspektiv (ej fysisk planering). · Samhällsekonomiska analyser kopplade till miljö- och klimat. Anbud ska lämnas i enlighet med de villkor som framgår av upphandlingsdokumenten. Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst via kommunens upphandlingsverktyg www.e-avrop.com.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119653:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 90700000 Miljötjänster