266197-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Konsulttjänster inom VA
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VVS-konsulttjänster.
Referensnummer: 223-2409/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser en omfattande renovering av ett kvarter i södra Klara.
Byggnaden är ett statligt byggnadsminne och skyddas av Förordningen (2013:558) om statliga byggnadsminnen m.m. Byggnaden är ett skyddsobjekt enligt skyddslagen (2010:305).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser delat konsultuppdrag och antaget konsultföretag ska ansvara för VVS-konsulttjänster m. m. under systemhandlingsskedet inför upphandling.
I detta ingår att antaget konsultföretag ska tillhandahålla
följande yrkeskategorier/discipliner/funktion:
— Ansvarig VVS-konstruktör,
— Handläggande VVS-konstruktör,
— Handläggande Styrkonstruktör,
— Klimatberäkning inklusive CFD,
— Energiberäkning och energisimulering,
— Sprinkler,
— Kalkyl.