2. Förfarande
Förfarande
Titel: 55.2023.059: Upphandling Kollektivtrafik i Norrbotten, Linje 50. Linje 51. Objekt 55.2023.059
Beskrivning: Länstrafiken i Norrbotten AB har för avsikt att upphandla kollektivtrafik i länet med preliminär trafikstart december månad år 2024. Linjer med trafiksträcka vilka är föremål för upphandling är: • Linje 50, ” Kiruna - Vittangi - Karesuando”. • Linje 51, ” Kiruna - Vittangi - Pajala”.
Intern identifierare: 55.2023.059
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000