2. Förfarande
Förfarande
Titel: SAFe- konsult
Beskrivning: Upphandling avser konsultuppdrag med konsult/-er då FRA bedriver en omfattande och komplex teknikutveckling med både hård- och mjukvara vilket gör att vi siktar på en ”Full”- eller ”Portfolio”-implementation av SAFe®. Leverantören ska leverera en certifierad SAFe® Practice Consultant mot version 6.0 av SAFe®-ramverket. Konsultationen innebär att löpande vara aktiv coach och rådgivare i en verksamhet genom lämpliga tillvägagångssätt för att få verksamheten att uppnå det som i SAFe® kallas ”business agility” eller verksamhetsagilitet. Leverantören ska leverera SAFe®-konsult som ansvarar för att hålla utbildningar med krav att konsult ska vara certifierad SAFe® Practice Consultant minst nivå 5.0 av ramverket. Upphandlingen/avtalet omfattar även uppdrag och leveranser för Nationellt cybersäkerhetscenter, (NCSC). NCSC har, på uppdrag av regeringen, inrättats gemensamt av Försvarets radioanstalt, Försvarsmakten, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap samt Säkerhetspolisen. Arbetet vid NCSC bedrivs i nära samverkan med Försvarets materielverk, Polismyndigheten och Post- och telestyrelsen. Förutom för Försvarets radioanstalt omfattar upphandlingen/avtalet inte myndigheterna enskilt utan endast den gemensamma verksamheten som myndigheterna bedriver inom ramen för NCSC. Ska-krav och utvärdering (där även priser lämnas) finns tillgängliga när du väljer "Hämta och bevaka denna upphandling" och därefter "Lämna anbud".
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88886:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72100000 Rådgivning för maskinvara, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72300000 Datatjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster