266285-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Nyproduktion av ishallar vid Svanängens IP
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nyproduktion av ishallar vid Svanängens IP
Beskrivning: Entreprenaden omfattar nyproduktion av isanläggning på ca 8500 kvm med tillhörande mark-, gatu- och anslutningsarbeten. Isanläggningen planeras bland annat innehålla en förbundshall, en träningshall, caféer, konferensrum, administrationsdelar, gym, omklädningsrum m.m. I projektet ingår även rivning av den befintliga ishallen inom området samt eventuell sanering och återställning av mark. Entreprenaden utförs som en totalentreprenad (ABT 06) med arbetsformen samverkan.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98745:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212230 Byggnation av omklädningsrum, 45212221 Anläggningsarbete för anläggningar för idrottsplatser, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45331230 Installation av kylutrustning
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Eventljus och- ljud (utöver redan ställda krav på förbundshall respektive träningshall) Kanalisation och förberedelser för AV-utrustning Fast förrådsinredning Förberedelser för konstnärlig gestaltning Solcellsanläggning Ombyggnad av gator, gångvägar och mark inom sportområdet