Upphandlingen avser ramavtal för kemikalier till Nässjö Affärsverks VA- och Energiverksamhet.
Beskrivning av upphandlingen
Nässjö Affärsverk AB inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal för processkemikalier.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet för denna upphandling är Nässjö Affärsverk AB, nedan kallad NAV. Information om Nässjö Affärsverk AB finns på vår hemsida www.nav.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 15
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Citronsyra pulver (säck)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24000000 Kemiska produkter
II.2.4.
Detaljerad beskrivning om art, omfattning och mängd anges i Upphandlingens föreskrifter.
Polyaluminiumhydroxklorid (bulk)
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 24000000 Kemiska produkter, 24312120 Klorider
Del nr: 3
Detaljerad beskrivning om art, omfattning och mängd anges i Upphandlingens föreskrifter
Natronlut 25% (bulk)
Del nr: 4
Ytterligare CPV-kod(er) 14783000 Natrium, 24000000 Kemiska produkter
Natronlut 25% (IBC-behållare)
Del nr: 5
Järnklorid (bulk)
Del nr: 6
Natriumkarbonat Soda (bulk)
Del nr: 7
Ytterligare CPV-kod(er) 24000000 Kemiska produkter, 24313310 Natriumkarbonat
Natriumkarbonat Soda (säck)
Del nr: 8
Ytterligare CPV-kod(er) 14783000 Natrium, 24000000 Kemiska produkter, 24313310 Natriumkarbonat
Ammoniak 24,5% (bulk)
Del nr: 9
Ytterligare CPV-kod(er) 24000000 Kemiska produkter, 24413000 Ammoniak
Natriumhypoklorit 15% (IBC-behållare)
Del nr: 10
Ytterligare CPV-kod(er) 14783000 Natrium, 24000000 Kemiska produkter, 24312220 Natriumhypoklorit
Natriumhypoklorit 15% (dunk)
Del nr: 11
Polymer (fat)
Del nr: 12
Polymer (dunk)
Del nr: 13
Polymer (säck)
Del nr: 14
Magnodol/Akdolit (Säck)
Del nr: 15