266378-2017 - ÄndringSverige-Malmö: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
8564 Södra delen av esplanaden mm i Västra Hamnen.
Referensnummer: 17/179
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna detaljprojektering syftar till att genomföra anläggning av allmän platsmark i enlighet med Dp 5400 för att möjliggöra utbyggnation av bostäder, centrumfunktioner, kontor, skola och förskola.
— Esplanad med brett grönstråk ca 12 200 m².
— Lokalgata ca 2 500 m².
— Gångfartsområde ca 1 500 m².
— Kajpromenad öster inkl platsbildning i söder ca 750 m².
— Park 2 700 m².
— Ny cirkulationsplats i norr.
— Anslutning till signalreglerad fyrvägskorsning i söder.
— Två upphöjda korsningar längs Esplanaden.
— Anslutning till Skeppsgatan.