Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Vatten, avfall, fjärrvärme, el, fiber
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bränslehanteringssystem för panna 8, kvarnsveden, Borlänge
Referensnummer: ABBE 2023/359
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42000000 Industrimaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Borlänge Energi behöver låta installera ett nytt bränslehanteringssystem för panna P8. Omfattar bränslemottagning, bränsleberedning och bränsletransporter till pannans bränslefickor.
OBS: Det är ett krav att anbudsgivaren innan ingivande av anbud har skaffat sig full kännedom om Anläggningsplatsen genom ett besök. Se handling Förfrågan, pkt 3.1
Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande över tröskelvärdet utan föregående annonsering. Prekvalificering sker i samband med utvärderingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42000000 Industrimaskiner, 42417200 Transportörer, 42417220 Bandtransportörer eller bandelevatorer med kontinuerlig drift, 42417300 Utrustning till transportörer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen