266487-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tillhandahållande av programvara – SK-ansökningsportal
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSK-ansökningsportal
BeskrivningUpphandlingen avser att uppfylla Socialstyrelsens behov av en ansökningsportal för SK-kurser (specialistkompetenskurser). Det ska vara ett IT-stöd för att hantera ansökningar till SK-kurser, i fortsättningen benämnd portal. Portalen ska levereras i form av en webbaserad tjänst som innebär att användarna kan använda systemet via webbläsare. Det som efterfrågas är en komplett leverans med ett funktionellt helhetsansvar från leverantören. IT-stöden ska levereras som körklar lösning där leverantören har ansvar för drift och support av lösningen samt implementering. Det finns även krav på konsulttjänster som ska finnas som option, samt option på ytterligare licenser.
Intern identifierare2.7-16848/2022
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72268000 Tillhandahållande av programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000