266492-2018 - ResultatSverige-Örebro: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teckenspråkstolktjänster 2018
Referensnummer: Ks 1430/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av teckenspråkstolktjänster
Inbjudan till anbudsgivning som avser ramavtal på Teckenspråktolktjänster för successiva avrop.
Vardagstolkning i arbetslivet är annan myndighets skyldighet att tillhandahålla.
Total beräknad volym: 5 miljoner kr per år
Angiven volym är endast en uppskattning, inga volymer garanteras under avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av teckenspråkstolktjänster för språkstörda, döva, dövblinda och hörselskadade. Upphandlingen är uppdelad i två delar:
1) Utbildningstolkning, Personaltolkning och Verksamhetstolkning.
2) Webbsändningstolkning.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud till upphandlingen av tjänster för olika tolkmetoder för målgruppen döva, hörselskadade och personer med dövblindhet. Omfattar två delar,
1) utbildningstolkning, personaltolkning och verksamhetstolkning.
Örebro vill vara Skandinaviens mest attraktiva medelstora stad och en stad där teckenspråkiga invånare ska uppleva att de får likvärdiga levnadsvillkor som övriga invånare. Svenskt teckenspråk kan behandlas både som en minoritetsfråga och som en tillgänglighetsfråga.Handlingsplanen för Örebro kommuns arbete för Örebro som Europas teckenspråkshuvudstad beslutades av Kommunstyrelsens utskott för näringsliv och tillväxt den 10 oktober och gäller för åren 2017-2019. Vi emotser ert anbud med intresse.
Upphandlingens omfattning.
Denna upphandling avser ramavtal avseende teckenspråkstolktjänster.
Upphandlingen sker på uppdrag av kommunstyrelseförvaltningen.
Total beräknad volym: 5 miljoner kr per år.
Angiven volym är endast en uppskattning, inga volymer garanteras under avtalsperioden.
Avgränsningar.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.