266552-2017 - PlaneringSverige-Östersund: Bussar för kollektivtrafik
Periodiskt meddelande – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inlandstrafiken 2019.
Referensnummer: RS/1253/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34121100 Bussar för kollektivtrafik
II.1.4.
Kort beskrivning
Inlandstrafiken omfattar linjerna 45, 46 och 63. Vilket innebär trafik Gällivare-Östersund-Mora med anslutande trafik till/från Umeå. Alltså är fyra (4) län berörda Norrbotten, Västerbotten, Dalarna och Jämtlands län.
Upphandlingen genomförs av Region Jämtland Härjedalens upphandlingsenhet, på uppdrag av respektive län.
Trafikstart är december 2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 280 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen