266556-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transformatorstation
Referensnummer: 22/33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Luleå Energi Elnät AB (LEEAB) avser under 2022-2024 bygga nytt utomhus 130kV ställverk PT38 Hertsöfältet med tillhörande kontrollanläggning.
Mer information framgår av inbjudan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45315100 Eltekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen