266563-2018 - ResultatSverige-Västerås: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingskonsulttjänster
Referensnummer: 2017/0799
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att säkerställa högskolans behov av upphandlingskonsulter för genomförande av upphandlingar inom alla upphandlingsförfaranden. Konsult ska självständigt och tillsammans med referensgrupp från högskolan genomföra upphandlingar. I tjänsten ingår bland annat framtagande av upphandlingsunderlag, annonsering, utvärdering och tilldelning samt rådgivning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delområde 1. varor och tjänster (inklusive Facility Management tjänster)
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Delområde 2. IT
Syftet med denna upphandling är att säkerställa högskolans behov av upphandlingskonsulter för genomförande av upphandlingar inom alla upphandlingsförfaranden. Behovet uppstår vid hög arbetsbelastning/vakanser hos inköpsenheten. Konsult ska självständigt och tillsammans med referensgrupp från högskolan genomföra upphandlingar. I tjänsten ingår bland annat framtagande av
upphandlingsunderlag, annonsering, utvärdering och tilldelning samt rådgivning.
Del nr: Delområde 3. entreprenad