Typ av upphandlande myndighet Offentligrättsligt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende byggarbeten planerat underhåll och ombyggnadsarbeten
Referensnummer: 2022/00225
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar planerat underhåll, ombyggnationer avseende byggnadsarbeten på Beställarens fastighetsbestånd som beräknas uppgå till belopp mellan 400 000 SEK upp till aktuellt tröskelvärde per tillfälle. Även tillbyggnationer och uppförande av komplements byggnader kan förekomma.
Med planerat underhåll avses underhållsåtgärder som är planerade till tid, art och omfattning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen