266682-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Hälsovårdstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Öppenvård för vuxna patienter med obstruktivt sömapnésyndrom i Stockholms Län
Referensnummer: LS 2017-1592
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser öppenvård för patienter med obstruktivt sömnapnésyndrom. Uppdraget omfattar utredning, diagnostik, behandling och uppföljning, vilket varken kräver akutsjukhusens resurser, kan utföras hos andra specialiteter eller kan utföras av primärvården.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen