Strategisk partnering för nytt vattenverk och råvattenledning
Referensnummer: 18/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45252210 Byggnation av vattenreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar primärt ett nytt vattenverk i Trollhättan för 70-90 000 personer med tillhörande råvattenledning från Vänern ca. 15-20 km. Flera optioner ingår också i omfattningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen