266736-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mekaniska tjänster
Referensnummer: 22/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50500000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar, metallbehållare och maskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser mekaniska tjänster för löpande underhåll för kraftvärme- och värmeproduktionsanläggningar i Helsingborg och Ängelholm. Det största behovet finns under den årliga revisionen, vilken äger rum vecka 18 till vecka 37 på Öresundskrafts anläggningar Filbornaverket, Västhamnsverket med yttre anläggningar och Åkerslundsverket och omfattas i dagsläget 3enheter. Leverantören ska efter avrop tillhandahålla personal med kompetens för att självständigt kunna utföra arbeten som beskrivs nedan.
Mekaniska tjänster fördelas inom områden "fin- och grovmekaniska tjänster" och upphandlas per område och värmekraftverk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 65 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1 och 2
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262680 Svetsning, 50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen