266820-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Budtjänster – Småbud akuta och direkta transporter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSmåbud akuta och direkta transporter
BeskrivningRegion Uppsala har behov av småbudstransporter av olika godstyper efter beställning. Tjänsten avser i huvudsak dörr till dörr-transporter sporadiska/rörliga/ad hoc eller enligt schema. Det som transporteras kan vara av varierande godsslag men är till den största delen medicinska prover, blod, läkemedel och medicinsk utrustning/instrument. Merparten av transporterna är till/från Regionens sjukhus, vårdcentraler, vårdboenden, kliniker och övriga vårdinstanser.
Intern identifierareUPPH2025-00064
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 64120000 Budtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000