266845-2019 - ResultatSverige-Arlanda: Motorfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Eldrivna skåpbilar
Referensnummer: SDA2019-000021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar upphandling av ett ramavtal omfattande Swedavias behov av mindre eldrivna skåpbilar som får framföras på allmän väg med körkortsbehörighet ”B” (Personbil klass I), upp till 3,5 tons totalvikt och med en maxlängd på 5 meter. Antalet sittplatser ska vara 2 - 3 st. i främre säte. Uppdraget omfattar också service för dessa fordon samt tillhandahållande av reservdelar. Ett antal optioner ingår rörande utrustning- samt utformning av fordonen. Bl.a. ska fordonen kunna levereras med baksäte med ytterligare sittplatser.
Endast fordon drivna av 100 % el upphandlas.
För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen