266915-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Auktionstjänster – Auktionsföretag
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAuktionsföretag
BeskrivningLuleå kommun, Luleå Hamn AB, Lumire AB, Luleå Energi AB och Luleå Lokaltrafik AB avser att upphandla ett auktionsföretag för försäljning av tjänstefordon, maskiner och övrig utrustning, verktyg, inventarier och övriga objekt.
Intern identifierareKLF 2025/1961
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79342400 Auktionstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79342410 Elektronisk auktion
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde 1: Lätta fordon
BeskrivningOmfattar fordon med en totalvikt på maximalt 3,5 ton (3 500 kg). Exempelvis) • Personbilar: Viktkategori upp till 3,5 ton. • Lätta lastbilar: Totalvikt maximalt 3,5 ton. • Lätta räddningsfordon • Lätta släp: Högst 750 kg totalvikt, eller högre om bil+släp är mindre än eller lika med 3,5 ton. • Snöskotrar • ATV (allterrängfordon ex. fyrhjuling eller terränghjuling). • Undantag (Miljö): Fordon med alternativa drivmedel (t.ex. el) tillåts ibland upp till 4,25 ton på B-körkort. Körkort med B-behörighet gäller generellt för dessa fordonstyper.
Intern identifierareDelområde 1: Lätta fordon
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 2 - Tunga fordon, maskiner, verktyg, inventarier och övriga objekt.
BeskrivningOmfattar fordon över 3,5 ton (över 3 500 kg), maskiner, verktyg, inventarier och diverse övriga objekt. Exempelvis) • Tunga fordon • Tunga lastbilar (ex. insamlingsfordon) • Tunga bussar • Anläggnings- och entreprenadmaskiner • Lantbruksmaskiner • Tunga räddningsfordon • Tunga släp • Parkmaskiner • Åkgräsklippare samt mindre gräsklippare • Sopmaskiner • Snöplogar • Truckar, pallyftar • Små elfordon (ex. golfbilar och elmopeder) • Cyklar, mopeder • Verkstadsmaskiner
Intern identifierareDelområde 2 - Tunga fordon, maskiner, verktyg, inventarier och övriga objekt.