267018-2023 - ÄndringSverige-Västerås: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försörjningsenheter, operationslampor och armar för upphängning av bildskärmar till NAV
Referensnummer: IN-IN23-0092
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som bekrivs i upphandlingsdokumenten.
Objekt 1 MT -Operation:
Objektet omfattar försörjningsenheter, operationslampor och armar för upphängning av bildskärmar i operationssalar, behandlingsrum på operationsavdelningen och stora och mindre undersökningsrum för endoskopi samt försörjningsenheter för anestesi i radiologiska undersökningsrum.
Objekt 2 MT IVA-Postop:
Objektet omfattar försörjningsenheter till intensivvårdplatser, prepostop-platser, intensivvårdplatser på neonatalavdelningen samt vårdplatser på akutmottagningen. Samt försörjningenhet typ C till ytterliggare platser.
Objekt 3 MT - Vägghängt:
Objektet omfattar väggmonterade försörjningsenheter med en kolumn för mediauttag och montage av utrustning och tillbehör.