Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal BEST-projektering
Referensnummer: KS 2023/0472
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings kommun och Norrköpings spårvägar AB inbjuder Er att lämna anbud i offentlig upphandling av ramavtal avseende konsulttjänster inom spårbunden infrastruktur med ban-, el-, signal- och teleteknik (BEST).
Upphandlingen avser ramavtal med tre (3) anbudsgivare, förutsatt att tre (3) anbudsgivare kvalificerar sig, där samtliga villkor för avrop är fastställda. Avtal berättigar inte automatiskt till uppdrag, utan reglerar endast villkoren vid avrop.
Anbud ska lämnas i enlighet med de villkor som framgår av förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71300000 Ingenjörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art: Ramavtal
Omfattning: Se beskrivning
Mängd: Ramavtal tecknas med tre (3) leverantörer