267046-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Arboga: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
RÖS- och TEMPEST-inmätt IT-materiel 2020
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Försvarsmakten inbjuder er att inkomma med ansökningar om att erhålla förfrågningsunderlaget till upphandling av ramavtal RÖST-20
Vid upphandlingstillfället gäller svenskt reglemente för skydd mot RÖS och harmonieringsarbete pågår för införande av TEMPEST enligt EU-ramverk IASG/P 7-. FM har för avsikt att teckna ramavtal med en eller flera leverantörer som ska kunna försörja FM, FMV och Avropsberättigade myndigheter inom följande område:
* Materiel vilken omfattas av den grundläggande karaktären – RÖS-inmätt klassad IT-materiel RÖS U1 och efter svensk ackreditering av leverantören även TEMPEST-inmätt IT-materiel klassad TEMPEST Level A, enligt EU IASG/P 7-.
* Vidare omfattas materiel vilken ej har den grundläggande karaktären inmätt IT-materiel, men vilken är nödvändig för den Inmätta IT-materielens systematiska integration, bruk och drift.
* Vidare omfattas Tjänster:
- Utveckling av och framtagande av kundspecifika RÖS och TEMPEST-inmätta lösningar
- Service- och Support-tjänster
- Underhålls- och reparations-tjänster
- Utbildning
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30200000 Datorer och datamateriel
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej