Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plåtverkstaden - Ombyggnad
Referensnummer: 0218/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar en ombyggnad av Plåtverkstaden för en ny hyresgäst.
Ombyggnaden omfattar ca: 12 000 m2 i två huskroppar där ca: 25% omfattar produktionsyta och ca: 75% kontorsyta. Byggnaden ägs och förvaltas av Älvstranden Utveckling AB genom dotterbolaget Fastighets AB Fribordet.
Byggnaden är belägen inom fastigheten Lundbyvassen 4:6 med adress Valdemar Noréns gata 7-15.
Entreprenaden planeras att genomföras som en totalentreprenad i samverkan,
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112340 Marksanering, 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45213250 Anläggningsarbeten för industribyggnader, 45262300 Betongarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen