Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Varvsöversyn
Referensnummer: 2.4-2023-165
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50241000 Reparation och underhåll av skepp
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens maritima och transporthistoriska museer (SMTM) avser upphandla ramavtal avseende varvsöversyn/reparation och underhåll av SMTM:s fartyg Sankt Erik och Finngrundet i Stockholm.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning, 50241100 Reparation av fartyg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen