267207-2017 - PlaneringSverige-Åkersberga: Mobila byggnader och modulbyggnader
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av flyttbara modulhus.
Referensnummer: 17/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Armada Fastighets AB kommer efter sommaren 2017 att annonsera en upphandling omfattande leverans av flyttbara modulhus inklusive entreprenadarbeten, montering, etablering och slutbesiktning. Detta utgör endast en förhandsannons för kommande upphandling i syfte att korta ner anbudstiden.
Beställaren planerar att annonsera upphandlingen under andra halvan av augusti månad 2017.
Markarbeten och mediaförsörjning utförs av annan entreprenör och omfattas därför inte av den kommande upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44200000 Konstruktionsprodukter, 44210000 Konstruktioner och konstruktionsdelar, 44211000 Monteringshus, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader, 44230000 Byggnadssnickerier, 45000000 Anläggningsarbete, 45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Varje modulhuslänga planeras att består av flera lägenheter. Varje lägenhet består av hall, kombinerat vardagsum/kök, två mindre sovrum, ett större sovrum samt toalett med dusch och tvättmaskin.
Modulhusen ska var flyttbara och placeras ovan krypgrund.
Markarbeten och mediaförsörjning utförs av annan entreprenör.