See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kostdatasystem
Beskrivning: Kommunerna Grums, Hammarö, Kil och Forshaga inbjuder till anbudsgivning avseende upphandling av ett gemensamt kostdatasystem. Systemet ska som minst omfatta funktioner för näringsberäkningar,livsmedelsregister,hantering av recept,måltider och matsedlar,beställningsmodul för livsmedel,måltider och matlådor,klimatmodul.Implementering och införande ska ingå. Systemet ska användas av kommunernas kostenheter/måltidsenheter för planering, produktion och uppföljning av måltidsverksamheten samt möjliggöra informationsdelning med skola, vård och omsorg. Upphandlingens uppskattade värde uppgår till cirka 4 500 000 SEK över en avtalsperiod om åtta (8) år. Angivna volymer är uppskattningar och inga volymer garanteras
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72260000 Programrelaterade tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:130394:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd