2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal avseende lokalvård samt höghöjdsstädning och fönsterputsning
Beskrivning: Denna annons avser dels ramavtal avseende lokalvård dels ramavtal avseende höghöjdsstädning och fönsterputsning. De båda ramavtalen är indelade i två anbudsområden och anbud kan lämnas avseende ett eller två anbudsområde/-n. Upphandlingarna genomförs av Gnesta Förvaltnings AB, men ramavtalen ska även omfatta bolagets systerbolag Gnestahem AB:s och Heureka Gnesta 32:8 AB:s behov. Upphandlingarna genomförs med avsikten att ingå ramavtal med tre leverantörer per anbudsområde, under förutsättning att så många anbud kan antas som ett resultat av upphandlingen. Ramavtalet avseende lokalvård gäller för behov inom beställarens verksamhet och fastighetsbestånd. Merparten av behovet som kommer att tillgodoses medelst detta ramavtal avser beställarens förvaltningslokaler (förskolor, skolor etcetera), men uppdrag kan även förekomma avseende exempelvis trapphusstädning, flyttstädning, byggstädning och andra närliggande lokalvårdstjänster (dock ej höghöjdsstädning eller fönsterputsning). Inom ramen för det kommande åtagandet kommer det dels att efterfrågas att leverantören ska utföra specifika lokalvårdsåtaganden/uppdrag, dels att tillhandahålla vikarierande lokalvårdspersonal vid behov av att ersätta beställarens egen personal (till exempel vid sjukdom) för utförande av lokalvårdsarbete. Ramavtalet avseende tillhandahållande av fönsterputsning och höghöjdsstädning avser utförande av de aktuella tjänsterna inom beställarens fastighetsbestånd baserat på avrop och behov. Volymen för uppdrag inom ramavtalet avseende lokalvård uppskattas till cirka 2,5 miljoner SEK per år och inom ramavtalet avseende höghöjdsstädning och fönsterputsning uppskattas till uppdragsvolymen till cirka 500 000 SEK per år. De uppskattade volymerna kan komma att såväl understigas som överstigas. Takvolymen för ramavtalet avseende lokalvård är 15 miljoner SEK och för ramavtalet avseende höghöjdsstädning och fönsterputsning är takvolymen 4 miljoner SEK. Fullständiga villkor för upphandlingarna och de efterföljande åtagandena framgår av upphandlingsdokumenten.
Intern identifierare: 2026-003
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90910000 Städning
Ytterligare klassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader, 90911300 Fönsterputsning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000