Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vikhem IV, Staffanstorp.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal om byggentreprenad avseende framförallt nyanläggning av VA-ledningar, mark, belysning, park och gator med tillhörande anläggningar för nytt exploateringsområde i södra Staffanstorp, Staffanstorps kommun.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden innebär anläggande av allmän plats (gator och park), VA och schakt till ledningsägare, bullerplank m.m. för ett nytt exploateringsområde.