267364-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Resebyråtjänster och liknande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reseportal och resebyråtjänster
Referensnummer: 23/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Förutsättningar för uppdraget
Allmän beskrivning
Denna upphandling syftar till att upphandla en reseportal där Akademiska Hus anställda hanterar (bokar/avbokar/ombokar) sina tjänsteresor online. I portalen ska den anställde kunna få en överblick av sina resor, både genomförda och kommande, och vissa utsedda ska dessutom via portalen kunna få fram statistik över Akademiska Hus resande. Som komplement till reseportalen ska det även finnas möjlighet att hantera resor via mobil app, samt genom personlig service (telefon och e-post). I detta underlag kommer begreppet resebyråtjänst användas för att inbegripa alla delar.
Uppdraget
Resebyråtjänsten ska innefatta hantering av resor via flyg och tåg, hyra av fordon samt anslutningstransport (till och från flyg, samt till och från tåg där det är tillämpligt). Tjänsten ska även innefatta hantering av hotell-/övernattningsbokningar. Därutöver ska den även innefatta resa och logi vid större gruppresor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48100000 Programvara för särskild industri, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 63515000 Resetjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Akademiska Hus är ansluten till rese- och hotellavtal hos Kammarkollegiet, och kan även teckna egna ramavtal gällande resor och logi. Resebyråtjänsten ska använda sig av dessa avtal, och det ska vara tydligt för den som bokar vilka resor och boenden som kan bokas enligt dessa ramavtal, respektive eventuella alternativ utanför avtal. Akademiska Hus använder idag Egencia som resebyrå.
Akademiska Hus vill genom denna upphandling teckna avtal med en (1) leverantör att tillhandahålla tjänster enligt ovan.