2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedelsgrossist 2026
Beskrivning: Svedala kommun och Burlövs kommun inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ett ramavtal avseende Livsmedelsgrossist i enlighet med de krav och villkor som framgår av detta förfrågningsunderlag. Upphandlingen avser ramavtal för successiva inköp av livsmedel avsedda för tillagnings- och mottagningskök inom skola, förskola, fritidshem, äldreomsorg och övrig kommunal verksamhet. Distribution av varor till Beställaren ingår i uppdraget. Uppdraget avser upphandling av livsmedelsgrossist inom områden som kolonial, färskvaror och djupfryst. Vidare definition samt kravställning av efterfrågade produkter och tjänster framgår av dokument Kravspecifikation samt bilaga Anbudsprislista. Avtalsadministrativ avgift (AAA) ingår inte i den här upphandlingen. Avtal kommer att tecknas med en (1) Leverantör. Det finns angränsande ramavtal för livsmedel och ett visst parallellt sortiment kan förekomma inom de varugrupper som upphandlingen omfattar. Det kan finnas redan gällande avtal för verksamheter som berör ramavtalets område och dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal. Kommunerna planerar att vid denna upphandlings avtalsstart ha följande avtal som berör Livsmedel: mejerivarorfrukt, grönt och potatisBageriprodukter Burlövs kommunFärskt köttCateringWebbutik för små livsmedelsinköpNutritionFrukt och grönsaker, mejeri och färskt kött efterfrågas i upphandlingen för leverans till mindre enheter.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:129350:Lot:1