Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder (yrkeskläder, skyddskläder, flamskyddade kläder, varselkläder m.m.), Arbetsskor och Profilkläder.
Referensnummer: 6828
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av arbetskläder (yrkeskläder, skyddskläder, flamskyddade kläder, varselkläder m.m.), arbetsskor och profilkläder för de verksamheter som arbetar bl.a. i Yttre miljö, teknisk verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18830000 Skyddsskor, 18832000 Specialskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen