267451-2022 - ResultatSverige-Söderhamn: Grävning och schaktning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Fiberläggning för Fiberstaden AB, Hudiksvalls kommun och Nordanstigs kommun
Referensnummer: 12187
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragen består av schakt och förläggning av fiber inom Hudiksvalls och Nordanstigs kommun, främst avseende nybyggnation av fiberkanalisation i mark inkl. skarvning och blåsning av fiberkabel. Blåsfiber från Kabelskåp till fastighet kommer dock inte omfattas av detta avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen