267473-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om projekttävling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekttävling Norrköpings nya centralstation
Referensnummer: SPN 2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Härmed inbjuder Norrköpings kommun till prekvalificering till arkitekttävling för utformning av Norrköpings nya centralstation inom Södra Butängen.