267488-2019 - ResultatSverige-Linköping: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ebbepark 803, Dynamiken Hus K01,L01,L02
Referensnummer: 18/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar tre byggnader. För vinnande anbudsgivare kommer kontrakt tecknas enskilt med de två olika beställarna. Syftet är dock att bedriva projektet gemensamt. Anbud ska lämnas separat för de tre byggnader. Beställaren har möjlighet att teckna avtal för ett, två eller tre hus.
Beställaren har tecknat avtal för Hus K01. L01 och L02 har avbrutits.
ABT 06.
Anbudsområden:
• ENT-K-06 Bygg (schakt, grundläggning, stomme, bygg och mark)
• ENT-K-07 Rör
• ENT-K-08 Ventilation
• ENT-K-09 El
• ENT-K-10 Hiss
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen